ACS Colloids 2012 Symposium

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Topical Sessions, Organizers and Keynote Speakers

Topical Sessions, Organizers and Keynote Speakers

E-mail Print PDF

Symposium Co-Chairs

 

Michael A. Bevan, Associate Professor
Chemical & Biomolecular Engineering
Johns Hopkins University
Baltimore, MD 21218
Phone: 410-516-7907
E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Joelle Frechette, Assistant Professor
Chemical & Biomolecular Engineering
Johns Hopkins University
Baltimore, MD 21218
Phone: 410-516-0113
E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Topical Sessions, Organizers and Speakers

Biocolloids
Organizers: Justin Hanes & James Schneider
Keynote/invited: Robert Prud'homme, Rongchao Jin
Biointerfaces
Organizers: Kalina Hristova & Deborah Leckband
Keynote/invited: Gerard Wong, Martina Havenith
Colloidal & Surface Forces
Organizers: Darrell Velegol & Noshir Pesika
Keynote/invited: Jacob Israelachvili, Maria Santore
Particles at Fluid Interfaces
Organizers: Kathleen Stebe & Anthony Dinsmore
Keynote/invited: Siegfried Dietrich, Bernie Binks
Electrokinetics
Organizers: Zach Gagnon & Todd Squires
Keynote/invited: Martin Bazant, Amy Herr
Environmental Aspects
Organizers: Kai Loon Chen & William Johnson
Keynote/invited: Menachem Elimelech, Michal Borkovec
General Papers
Organizers: Ilona KretschmarRaymond Dagastine
Keynote/invited: Sharon Glotzer, Nicholas Abbott
Microfluidics
Organizers: German Drazer & Shelley Anna
Keynote/invited: Kevin Dorfman, Patrick Tabeling
Molecular Assemblies
Organizers: Margarita Herrera-Alonso & Srinivasa Raghavan
Keynote/invited: Denis Discher, Hideki Sakai
Assembly on the Nano- & Microscale
Organizers: David Gracias & Orlin Velev
Keynote/invited: Bartosz Grzybowski, Paul Braun
Rheology & Dynamics
Organizers: Robert Leheny & Michael Solomon
Keynote/invited: Norman Wagner, Sibani Lisa Biswal
Surface Science
Organizers: Howard FairbrotherAndrew Teplyakov
Keynote/invited: Yves Chabal, Janice Reutt-Robey
Wetting
Organizers: Patricia McGuiggan & Steve Garoff
Keynote/invited: Howard Stone, David Quéré
Poster Session
Organizers: Ana Morfesis & Jeff Fagan
Langmuir Student Awards
Application Judges: Eric Furst & Lynn Walker
Presentation Judges: Steve Granick, John Walz & David Whitten